Історія Exakta

Жила була собі у Дрездені фірма Ihagee...

І от, одного чудового квітневого дня 1936 фірма представила нову дзеркальну камеру, розраховану на вузьку плівку, - Kine Exakta. Це був прорив: концепція, яка актуальна і досі, видатні характеристики, тип плівки, який стане найпоширенішим дещо згодом, змінна оптика з байонетним кріпленням.
Зазначу, що характеристики камери протягом виробництва майже не мінялись, тому я вкажу їх один раз, а потім лише описуватиму відмінності окремих камер.

Отже характеристики:
тип - дзеркальна
видошукач - шахтний
кріплення оптики - байонет Exakta
затвор - фокальний, щілинного типу, шторки з тканини
діапазон швидкостей затвору - 12 с - 1/1000
автоспуск - наявний
роз'єм для спалаху -наявний

У такому вигляді камера випускалась менше року. Уже в кінці 1936 форма шахтної лінзи з круглої стала прямокутною. Ще через два роки був доданий третій отвір синхронізації із спалахом, і у такому вигляді камера випускалась до 1940-го року. Потім перерва на війну (у директора компанії були вельми непрості відносини з тогочасним урядом Німеччини). Знову виробництво Kine Exakta відновили у 1945. У зв'язку із дефіцитом матеріалів якість фотоапаратів серйозно підупала, і камери тих часів вважаються найменш придатними для зйомки сьогодні. Наприклад, кільце байонету воготовлялось із алюміні. - вельми недовговічно. Варто брати або довоєнну, або уже камеру серії Varex, про яку буде нижче.


1949-ий: Exakta II. Це лишень косметичні зміни: лічильник кадрів отримав накривку. Я довго розглядав фотографії, щоб зрозуміти що малось на увазі. Також помінялась передня панель. Формально можливість зміни видошукача на призматичний з'являється в Exakta Varex. Але пізні серії Exakta II теж допускали таку заміну.


1951-ий: серія камер Varex чи V в американському варіанті. Треба зауважити, що значна кількість фотоапаратів йшла на експорт в США, де торгова марка Varex уже була зареєстрована за іншою компанією. Причиною появи камери була призма - багато фотографів оцінили зручність призматичного видошукача вперше застосованого в італійській дзеркалці Rectaflex, і практично паралельно в пентаконівському Contax D. Модульна конструкція Exakta дозволяла з легкістю встановити призму і звісно цим скористались. Тепер фотограф в залежності від задач міг встановити потрібний йому видошукач. Наступною камерою, котра давала таку можливість, був великий та жахливий Nikon F. Щоб змінити видошукач потрібно потягнути за пимпочку на передній панелі над байонетом і, вийнявши один, встановити інший. Хочу зауважити, що існувало і сурогатне рішення: призма, котра ставилась на шахту -видовище ще те. Напевно цим можна було навіть користуватись, але громіздкість, ненадійність та невисока конструктивна якість  рішення не сприяла любові фотографів і поширенню. Ще одне вдосконалення - додано ще один термінал синхронізації із спалахом.


1951-ий: Exakta Varex VX чи просто VX. Знову косметичні зміни: додано нагадувалку чутливості плівки в шкалах Weston та ASA, та змінено накривку лічильника кадрів. Одна з таких камер присутня в моїй колекції.

1955-ий: термінали синхронізації з спалахами замінено на сучасний PC-тип. З'являється "запобіжник" спуску затвору - така собі пимпочка, що повертається навколо осі і в певному положенні не дозволяє натиснути на кнопку спуску затвору. Таку камеру я теж маю і вона є моєю основною робочою.

1956-ий: Exakta Varex IIa. Змінено рад повільних витримок, додано третій PC-термінал.


1958-ий: косметичні зміни. Тепер лого Exakta не вигравіюване на передній панелі, а витиснене. Як на мене - перша втрата в естетиці камери.

1960-ий: камера радикально міняє дизайн.На фоні потужних конкурентів камера, котрій було уже 9 років (мається на увазі вік певного конструктиву), вигладала уже не дуже. Зміна дизайну підштовхнула продажі, а розширення лінійки оптики вплинуло на це ще дужче.

1963-ій: Exakta Varex IIb. Чергові косметичні зміни: тепер рад швидких витримок замінений на сучасний.

1967-ий: Exakta Varex 1000. Нова конструкція - нарешті з'явилось моргаюче дзеркало. Досі (в попередніх камерах) після спуску затвору дзеркало залишалось у верхньому положенні і візування через видошукач було неможливим.

1969-ий: Exakta Varex 500 - спрощена версія Varex 1000 з найкоротшою витримкою 1/500 секунди.